Czym są kasy fiskalne?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne – elektroniczne urządzenia służące do rejestru obrotu oraz kwot podatku należnego ze sprzedaży detalicznej.

Każdy sprzedawca po przekroczeniu przychodu określonego przez Ministerstwo Finansów zobowiązany jest do rejestracji sprzedaży detalicznej za pomocą kasy rejestrującej, czyli fiskalnej (z wyłączeniem takich towarów, jak alkohol czy papierosy, które obligatoryjnie podlegają rejestracji bez względu na wysokość obrotu). Po zakończonym dniu sprzedaży użytkujący kasę fiskalną wykonuje tzw. dobowy raport fiskalny, po którym całodzienny obrót zostaje trwale zapisany w pamięci kasy, bez możliwości zmiany.

Kasy fiskalne, ze względu na konstrukcję, można podzielić na:

– typowe kasy ECR (ang. Elektronic Cash Register) współpracujące z komputerem,

– drukarki fiskalne,

– kasy komputerowe

– terminale kasowe

Typowe kasy ECR posiadają pełną bazę towarową PLU, czyli listę kodów i nazw towarów z przyporządkowanymi stawkami podatku i cenami, które znajdują się w sklepie. Dodatkowo tego typu kasy mogą prowadzić stany magazynowe na bieżąco aktualizując zapasy towarów w bazie komputera. W przypadku drukarek fiskalnych, kas komputerowych i terminali kasowych głównym i jedynym ich zadaniem jest rejestracja i wydruk paragonów. Z tego też względu nie mogą one funkcjonować samodzielnie bez podłączenia do komputera. Do rejestracji paragonu na tego typu kasach może posłużyć dowolny program komputerowy potrafiący sterować drukarką.

Każda kasa fiskalna wyposażona jest w pamięć fiskalną. Jest to układ elektroniczny, który służy do przechowywania informacji o wykonanych raportach fiskalnych dobowych i ich zawartości, która jest drukowana w okresowych raportach fiskalnych i jest podstawą do rozliczenia z fiskusem. Kasy fiskalne muszą spełniać szczegółowe warunki konstrukcyjne, które narzuca Ministerstwo Finansów, m.in.:

– budowa(moduł fiskalny, pamięć fiskalna, klawiatura, wyświetlacz, mechanizm drukujący i akumulatory),

– funkcjonalność,

– oprogramowanie na PC umożliwiające odczyt zawartości pamięci fiskalnej na kasie,

– reakcje na sytuacje krytyczne (np. brak papieru),

– zanik zasilania,

– podmianę pamięci fiskalnej o tej samej zawartości z tym samym numerem unikatowym,

– podmianę nośników kopii elektronicznej(dla kas z kopią elektroniczną),

– funkcjonalność programu archiwizującego, itp.

Comment is closed.